Zabawy z piankową matą edukacyjną - literkowe puzzle

Odkąd w naszym domu pojawił się kochany brzdąc, ilość różnych gadżetów i zabawek rośnie w zastraszającym tempie. I ja tak sobie pośród nich siedzę każdego dnia, a w mojej głowie, jak stado koni, pędzą myśli - co ja bym z tym zrobiła na zajęciach...lub w domu z Julcią, gdyby była już trochę starsza.

I tak oto w obroty została wzięta piankowa mata z literkowych puzzli. 


Kiedy nasza gwiazdeczka była jeszcze małym bobaskiem, mata mogła sobie leżeć spokojnie na podłodze, a dzidzia na niej. Teraz puzzle fruwają po całym pokoju, literki w jedną stronę, ramki w drugą. Księżna przechodzi właśnie etap wyrzucania wszystkiego z szafek i burzenia wszelkiej harmonii, także dziękuję sobie, że chciało mi się zrobić zdjęcia kilka miesięcy temu. 


A oto garść pomysłów na wykorzystanie maty:


NAUKA ALFABETU
1. Ścieżka z literek

- rozkładamy kolejno literki alfabetu, włączamy piosenkę (jakąkolwiek Alphabet Song) i skaczemy kolejno po ułożonej z literek ścieżce
- dziecko układa ścieżkę samodzielnie, włączamy piosenkę i sprawdzamy kolejność literek






 2. Literkowy kosz rozmaitości 

- Do kosza na zabawki wrzucamy po jednym przedmiocie, którego nazwa rozpoczyna się na jedną z literek alfabetu. Piankowe puzzle rozkładamy w kolejności alfabetycznej. Dziecko wyciąga dowolny przedmiot z kosza, wspólnie nazywamy go po angielsku i wymawiamy literkę, na którą słowo się rozpoczyna. Mówimy alfabet i skaczemy po puzzlach do momentu, aż dojdziemy do odpowiedniej literki. Np. wyciągamy z kosza zabawkę myszkę i mówimy "mouse" --> "M" i skaczemy A, B, C, D, E, ......L, M!!! Yes, "mouse" starts with M! Great! ;)



- Jeśli dziecko zna już wszystkie literki, możemy puzzle ułożyć "w rozsypce". Wówczas bawimy się jak opisane wyżej, ale dziecko ma utrudnione zadanie, gdyż będzie skakało po puzzlach po całym pokoju, z jednego końca na drugi samo ustalając prawidłową kolejność. 

- Jeżeli nie znajdziemy tylu rzeczywistych przedmiotów, aby obstawić cały alfabet możemy skorzystać z wydrukowanych obrazków lub na przykład z piankowych kostek obrazkowych:












3. Książeczka z literkami

Wybieramy piosenkę, w której śpiewany jest alfabet i słowa rozpoczynające się na daną literkę alfabetu. Słuchamy i śpiewamy przy okazji innych zabaw, puszczamy w tle do osłuchania. Jak już się osłuchamy to czas, aby dziecko poznało znaczenie poszczególnych słów. Przygotowujemy kartki A4 lub A3, na kartkach piszemy samodzielnie lub odrysowujemy poszczególne literki. Słuchamy piosenki, zatrzymujemy po każdej literce i dorysowujemy do literek przedmioty wyśpiewane w piosence. Dziecko może wykonać swoją książeczkę, a rodzic swoją, a można zrobić jedną wspólnie. Wszystkie gotowe strony łączymy ze sobą tasiemką lub zszywaczem. Kolejny raz śpiewamy piosenkę przewracając kolejne strony naszej książeczki. 



NAUKA PISOWNI
1. Dopasowywanie kształtów

- piankowa mata mojej córeczki składa się z puzzli, z których można powyjmować literki. W ten sposób tworzą się szablony do dopasowywania kształtów. Na początek do zabawy ze słowami polecam przygotowywać dziecku szablony prostych słów do uzupełnienia literkami. Jak dziecko to opanuje to może samo przygotowywać sobie szablony i potem dopasowywać literki. Do tego dodałabym flashcards, zwykłe wydrukowane obrazki lub rzeczywiste przedmioty do dopasowywania do wyrazów.





2. Nazywanie przedmiotów w domu

- zadziwiająca jest ilość angielskich słów, które można ułożyć z liter alfabetu, tak aby żadna literka się nie powtarzała (pośród wielu innych np. : BED, CHAIR, SOFA, TV SET, TABLE, SINK, FORK, KNIFE, PLATE, CUP)







INNE ZASTOSOWANIA (niekoniecznie do nauki angielskiego) 😊

Moja córeczka, mimo że ma tylko niecały rok pokazała mi, że puzzle mają wiele możliwych sposobów zastosowania. Na przykład stos puzzli leżący w kącie jest doskonałym krzesełkiem dla zmęczonego trudem chodzenia dziecka. Ponadto puzzle świetnie służą za gryzak, kapelusz, gadżet do robienia "AKU KU", jedzonko dla lali czy misia, telefon (HALO HALO!), pilot do telewizora Kiedyś odwiedziła mnie znajoma z synami, którzy z piankowych puzzli zbudowali sobie tunel i się przez niego przedzierali, tak żeby go nie zepsuć. 

Zatem z pozoru zwyczajne piankowe puzzle w odpowiednich rękach mogą okazać się całkiem niezwykłą zabawką :)

Pozdrawiam kolorowo :) 

Trzymajcie się!

2 komentarze:

Copyright © 2014 Blog dla Angloholików , Blogger